LotW Nedir? Nasıl Üye Olunur?

LotW Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Bu makale TA3EP Ahmet Mete Beye aittir. Öncelikle bu değerli yazısı ve zamanını ayırdığı için teşekkür ederiz.

LOTW NEDİR? 

Kelime kelime açılımı:

LoTWLogbook oThe World: Dünyanın Log Defteri

LoTW, ABD nin en büyük ve en tanınmış amatör telsizciler cemiyeti olan ARRL (Amateur Radio Relay League) nin bir hizmetidir. Normal yoldan amatör telsiz cihazı ile QSO yapmış olan amatörlerin, internet üzerinden bu QSO ları ispatlamasını sağlayan bir çeşit QSL alış veriş sistemidir. Ancak, eQSL in aksine, bu sistemde hiç bir QSL kartı yoktur, resim bile yoktur. Her şey elektronlar vasıtası ile bilgisayar üzerinde gerçekleşir.

LoTW nin ana merkezi neresidir?

LoTW sisteminin sunucu bilgisayarları ARRL nin ABD deki Connecticut eyaleti / Hatford ili / Newington ilçesinde bulunan merkezinde muhafaza edilmektedir.

LOTW SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Öncelikle usülüne uygun olarak sisteme üye olmak ve internet giriş şifresi almak gereklidir. Üyelik ücretsiz ve her milletten amatöre açıktır. Lotw sistemi tamamen ücretsiz bir sistemdir. (Ancak ileride ödül almak gerektiği zaman ödül ücreti istenmektedir. Eğer ödül almak istemezseniz, hiç para vermeden yıllarca bu sistemi kullanabilirsiniz.) LoTW sistemine kayıt olmak için ARRL ye üye olmak şart değildir.

LoTW nin web adresi:
https://lotw.arrl.org

LoTW web sitesine ait bazı ekran görüntüleri verilmiştir.


LoTW ye kayıtlı olan dünya amatörleri, yaptıkları QSO lara ait log bilgilerini bilgisayarda elektronik ortamda özel bir programa kaydederler. Bu bilgiler sizin ve muhatabınızın çağrı işaretini, QSO yapılan band bilgisini, QSO saatini ve modulasyon türünü içermektedir.

Sonra bu log bilgilerini internet bağlantısı yolu ile, ister tek tek, isterse de biriktirip belli zamanlarda toplu halde LoTW nin ABD de bulunan merkez bilgisayarlarına yollarlar. Log yollamak için herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. ARRL merkezinde bulunan ana bilgisayar bu bilgileri kaydeder ve yollanan iki logu birbiri ile karşılaştırır. Eğer bu QSO nun her iki taraftan gelen bilgisi de aynen birbiri ile uyumlu ise, her iki tarafa da birer DX puanı (kredisi) verir.

Örnek:
Ben Mete TA3EP, 20 Ağustos 2014 tarihinde saat 12:34 de Alman amatör Hans DL2FR ile 14 MHz bandında SSB modulasyon üzerinden QSO yaptım diyelim.

Ben bu bilgiyi internet üzerinden LoTW ye log olarak yollayıp kaydederim. Bu bilgi sonsuza kadar pasif olarak LoTW nin bilgisayarında bekler. Sonra bir gün Hans da aynı şekilde “ben Mete ile şu şu şekilde QSO yaptım” diye LoTW ye log yolladı diyelim. Bilgisayar derhal bizim bilgileri eşleştirir ve her ikimize de birer DX QSO kredisi verir. Aynı eylemi önce Hans yapmış olabilir, ya da tesadüfen aynı anda yapıyor olabiliriz, sonuç değişmez. Logunu önce gönderen amatör, kredi almak için muhatabının da yollamasını beklemek durumundadır. (Bazen bu bekleyiş sonsuza kadar sürebilir, o durumlarda elden gelen bir çare yoktur.)

Bizim her ikimizin de birbirimizin ne yaptığından haberi olmaz. Çünkü herkes sadece kendi logunu görebilir, başkasınınkini göremez. Bu durum hile yapma ihtimalini azaltır. Ancak puan alınca muhatabımızın log yolladığını öğrenmiş oluruz.

LoTW YE HANGİ ARAÇLAR İLE LOG YOLLANIR?

eQSL, qrz.com gibi sistemlerin aksine, LoTW sayfasına elle log girmek mümkün DEĞİLDİR. LoTW ye şu yollarla log yollanabilir:

1- LoTW nin kendi asıl yazılımı (programı) olan TQSL (Trusted QSL) programı üzerinden. Bu programı internet bağlantısı olan bir bilgisayarda çalıştırıp QSO loglarınızı ona elle girersiniz, hepsi bitince “gönder” tuşuna tıklarsınız ve o internet üzerinden otomatik olarak yollar. Ayrıca adif dosyası şeklindeki log kayıtlarınızı da kabul eder ve yollar, logları mutlaka elle girmek şartı yoktur.

2- TQSL dışında, LoTW ile anlaşması olan diğer firmaların QSO kayıt programları üzerinden: Bir çok QSO kayıt programı tutulan logları internet üzerinden doğrudan LoTW ye yollama özelliğine sahiptir.

Bu yazılımlar:

Windows Yazılımları
BB Logger by IQ2VA http://www.bblogger.eu/   
Cabrillo Criollo LU4EG www.cabrillocriollo.com.ar   
ComCat 4 http://www.commcat.com/  
DX4Win http://www.dx4win.com/ 
DXBase http://www.abrohamnealsoftware.com/   
DXLab www.dxlabsuite.com 
DXtreme Station Log http://www.dxtreme.com/   
Easy Log http://www.easylog.com/world.htm   
Ham Office http://www.hamoffice.de/   
Ham Radio Deluxe http://www.ham-radio-deluxe.com/ 
Log4OM www.pisto.it   
Logger32 http://www.logger32.net/  
LOGic 9 http://www.hosenose.com/radio/   
N1MM Logger http://n1mm.com/  
N3FJP AC Log http://n3fjp.com/ 
Pignology http://pignology.net/   
ProLog http://www.prolog2k.com   
Ucxlog http://www.ucxlog.org/   
UR5EQF Log http://ur5eqf.com/   
WinEQF http://www.bitwrap.no/web/index.php?id=eqf   
WriteLog http://www.writelog.com/   
XMLog http://www.xmlog.com/  


Mac OS X Yazılımları               
Aether Logbook http://www.aetherlog.com/   
Mac Logger DX http://dogparksoftware.com/MacLoggerDX.html   
Rum Log http://www.dl2rum.de/rumsoft/RUMLog.html   Linux Yazılımları                                                                
CQRLOG http://www.cqrlog.com   
XLog http://xlog.nongnu.org/   Diğer uygulamalar
ADIF to Excel or Excel to ADIF http://www.mydarc.de/DL1HW/adif_en.html   
ADIF Master http://www.dxshell.com/soft/am.html 

Kaynak:
https://lotw.arrl.org/lotw-help/submitloggingapp/
http://www.bitlik.org/index.php/topic,31240.msg96214.html#msg96214

3- qrz.com sayfası üzerinden: qrz.com a kayıt etmiş olduğunuz tüm QSO larınızı tek bir tıklama ile LoTW ye yollayabilirsiniz.

Kaynak:
http://www.bitlik.org/index.php/topic,31225.0.html

LoTW ye log yollarken daha önce yolladığınız logları da mükerrer olarak yollayabilirsiniz, bu durumda ana bilgisayar mükerrer (dupe) logları otomatik olarak iptal etmektedir. Yine de sistemi fazladan meşgul edip yormamak açısından eğer mümkünse dupe log yollamamakta fayda vardır.


LoTW YE NASIL ÜYE OLUNUR?

LoTW nin ABD vatandaşları için farklı, ABD dışı ülke vatandaşları için farklı üyelik işlemleri vardır. ABD vatandaşları email ile müracaat eder, email doğrulaması yapar, sonra istasyon adreslerine klasik posta yolu ile üyelik şifrelerini içeren bir kağıt mektup gelir. Ama siz bu yazdıklarımı okumamış olun, bizim için yapılması gereken işlemler tamamen başkadır.

Bizim gibi ABD dışı ülkelerde yaşayan amatörler için biraz daha karışık bir işlemler zinciri vardır:

http://www.arrl.org/instructions


Buradaki “step” leri takip edip gidince işlemler de kendiliğinden yürüyor. 

-Önce ARRL nin sayfasından TQSL isimli program download edilip kurulacak.

-Sonra programdaki uygun yerlere istasyon ve email adresi gibi gerekli bilgileriniz girilecek.

-Bu bilgiler program üzerinden internet vasıtası ile LoTW ye yollanacak. Ekranda İngilizce “bilgileriniz alınmıştır, bir sonraki adıma geçin” mesajı görülecek.

-Sonra sizin amatör lisansınızın ve kimlik belgenizin kağıt üzerine çekilmiş birer adet fotokopisi bir zarfa konarak ARRL nin Connecticut’taki adresine normal posta ile yollanacak. Bunların başına bir de İngilizce dilekçe eklerseniz işlemler çok hızlanıyor.

-Onlar sizin mektubunuzu alınca, size email ile elektronik TQ6 dosyası ve LoTW sayfasına giriş şifresi yollayacaklar.

-Bu elektronik dosyayı bilgisayarınızda kurulu olan TQSL programına monte edeceksiniz ve kayıt işlemleri bitecek.

NOT: TQSL programlarının eski sürümlerinde bu TQ6 dosyası email yolu ile isteniyordu, 2.0 sürümünden itibaren email ile isteme olayı kalkmış, onun yerine TQSL programı üzerinden online olarak direkt istek yapma olayı gelmiştir. 

TQSL PROGRAMI KURULUMU VE ONLİNE MÜRACAAT:

TQSL download sayfası:
http://www.arrl.org/files/file/LoTW%20Instructions/tqsl-2.0.3.msi

Daha önce de yazıldığı gibi, LoTW’den ilk şifre isteği, bilgisayarımıza kurulacak olan TQSL programı üzerinden yapılacaktır. Bu işlem zorunludur, şu an itibarı ile başka hiç bir şekilde yapılamamaktadır. İnternete bağlı olan bir Windows bilgisayarda bu işlemlerin nasıl yapılacağı aşağıdaki resimlerde anlatılmıştır. Lütfen bu resimleri tek tek izleyerek orada anlatılan işlemleri yapınız.

Aşağıdaki Resim  de, tüm işlemleri doğru şekilde yapıp bitirdikten sonra TQSL programında çıkan mesaj görülmektedir. Bizim için önemli olan kelimeler şunlardır:

“Your certificate request is accepted and awaiting further processing. You must mail in (via postal mail) supporting documentation to complete the request.”

Tercümesi:

“Sertifika isteğiniz alınmış kabul edilmiş ve diğer işlemleri tamamlamanızı beklemektedir. İsteğinizi tamamlamak için (diğer) gerekli belgeleri normal posta yolu ile yollamanız gerekmektedir”İKİNCİ ADIM: ABD YE KAĞIT MEKTUP YAZIYORUZ:

http://www.arrl.org/instructions
sayfasında yer alan step’leri (adımları) takip ediyoruz ve step 3 e geliyoruz. Burada diyor ki:

-Nüfus kağıdı, ehliyet, pasaport gibi bir kimlik belgesinin fotokopisini çek.
-Amatör lisansının bir fotokopisini çek.
-Bu ikisini bir zarfa koy.
-Zarfın üzerinde adres olarak şunu yaz:

  ARRL LoTW Administrator
 225 Main St.
 Newington, CT 06111

-Postaneye git ve bu mektubu bize yolla. Biz mektubunu alınca senin email adresine bir email atacağız ve bu email içinde hem senin LoTW sayfasına giriş şifren olacak, hem de attachment (email eklentisi) olarak TQ6 dosyan olacak.

Bu mektubu adi posta ile değil, tracking (internetten izlemeli) olarak yollarsanız hedefine ulaştığından emin olursunuz. Mektup mutlaka sizin amatör istasyon adresinizin bulunduğu şehirden atılmış olmalı. Örnek siz Bursa’da yaşıyorsunuz, mektubu İzmir’den attınız, bu mektup geçersiz sayılıyor. Mektubun başına İngilizce bir dilekçe eklerseniz, başarı şansınız artıyor, ancak bu mecburi değil. Kafa karıştırmamak için buraya yazmıyorum, isteyenler bana ulaşıp örneğini alabilir.

Bu aşamadan sonra bilgisayarınıza format atmayın. Herhangi bir şekilde windowsunuzu göçertmeyin ve TQSL programını da silmeyin. Çünkü size gelen TQ6 özel dosyası ancak bu programa monte edilebilir durumda olacaktır. Başka bir TQSL programında kullanılamayacaktır.


Mektup içeriği hakkında göseller aşağıdaki gibidir ;

ÜÇÜNCÜ ADIM: BEKLENEN EMAİL GELİYOR

Mektubumuz Connecticut’a ulaştıktan sonra, 1-2 gün ile 1 hafta arası bir süre geçiyor ve eğer eksik bir şey yoksa, email adresimize o muhteşem email geliyor. 

Buradaki “username” ve “password” LoTW sitesine giriş için kullanılacak, sizin loglarınız ve uploadlarınızla hiç bir ilgisi yok. TQSL programı ile de ilgisi yok. Şifreyi sonra site içinden değiştirmek mümkün. 

Emailimizin ekinde gelen TQ6 dosyasını bilgisayarımıza kaydediyoruz. 

DÖRDÜNCÜ ADIM: TQ6 DOSYASINI TQSL PROGRAMIMIZA MONTE EDİYORUZ

Bu aşamada, birinci adımdayken LoTW ile online olarak irtibat kurmuş olduğumuz TQSL programını açıyoruz ve harddiskimize kaydettiğimiz TQ6 dosyasını bu programa monte ediyoruz. 

Sonra istasyon bilgilerimizi programa giriyoruz. 


Daha sonra hemen kendimize bir yedekleme dosyası (p12) imal ediyoruz. Çünkü bize gelen ilk TQ6 dosyası sadece tek kullanımlık, bir atımlık kurşun gibi, ikinci kez kullanılamıyor. Başka bilgisayara TQSL kurmak gerekirse, veya format sonrası yeni bir program kurulursa vb durumlarda artık bu p12 dosyasını kullanacağız.

İyi haber: Bir kez kağıt mektup gönderip LoTW ye üye olduktan sonra, yeni şifre veya zayiden dolayı TQ6 dosyası isteği yapınca tekrardan fotokopi istemiyorlar. Tabii bekleme süreci gene işliyor, o ayrı bir konu.

ARTIK PROGRAMI KULLANABİLİRİZ.