HF ‘e Başlarken Nerelere Üye Olmalı?

HF ‘e Başlarken Nerelere Üye Olmalı?

Bir HF “Kısa Dalga” istasyon işleteceksek, Contestlere “yarışmalara” katılacaksak ve Ödül peşinde koşacaksak, öncelikle nerelere üye olmalı, hesaplar açmalı ve ne gibi bilgisayar programlarına sahip olmalı ve kullanmalıyız?

Öncelikle bu yazdıklarımın hiçbirini de yapmadan Logbook “Yazılı Kayıt Defteri” tutabiliriz. 

Ancak günümüz bilgisayar çağında ve ödül peşinde koşan bir amatör olacaksanız, bu yazdıklarımı yapmak ilk adımınız olursa çok rahat edersiniz. Lakin bir çok QSO ” görüşme” yapıp, bunları yazılı tutup, sonrasında bunları bilgisayar ortamına taşımak bir hayli zahmetli olacaktır.

Amatör Telsiz operatörlüğünde Log tutmak çok önemlidir, bunun yanısıra QSL “görüşme konfirmasyonu” alışverişi de bir o kadar önemlidir. Doğru düzgün veyahut hiç QSL onayı yapmayan bir amatör zamanla bir çok yurtdışı dernek ve kurumlar tarafından şikayet üzerine kara listeye alınırlar.

Şimdi sıfırdan başlayanlar için yapmamız gerekenler ;

1) Bir e-mail adresiniz olsun ( tercihen çağrı işaretiniz @ xxxxx.com gibi )
örn : ta2ott@hotmail.com ( bu diğer amatörlerin hatırlamasını kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda hobinizle alakalı gelen maillerin iş veya kişisel diğer mailleriniz içinde kaybolmasını da önlemiş olursunuz. )

2) LotW ‘ ye üye olun. ( LotW üyeliği ücretsizdir. ARRL ‘ye üye olmak zorunda değilsiniz ) LotW üyeliği ile alakalı bilgiyi LotW ÜYELİĞİ adlı makalede bulabilirsiniz.

3) qrz.com üzerinde kendinize bir profil oluşturun. ( diğer amatörler sizi daha kolay bulabilir ve orda QSL seçeneklerinizi burada belirtebilirsiniz ) qrz.com üyeliği ile alakalı bilgiyi QRZ.COM ÜYELİĞİ adlı makalede bulabilirsiniz.

4) Bir çok ödüle hızlı ve uygun maliyetli kavuşmak için DARC ‘ın DCL ‘ine üye olun. DCL üyeliği ile alakalı bilgiyi DARC ‘ın DCL ‘ine Üyelik adlı makalede bulabilirsiniz.

5) Bir çok ödül veren kurum, ödül ücretlerinin tahsili için paypal sitemini kullanmakta. Bu yüzden Paypal da e-mail adresiniz ile bir hesap açmanız faydanıza olacaktır. Kredi kartı bilgilerinizi paypala güvenle kaydedebilirsiniz. Dünyanın en ünlü e-ticaret aracılık sistemidir ve internet alışverişlerinde dolandırıcılığı %40 lardan %3 ‘e düşürmesiyle ünlüdür. Bunun yanısıra bir çok DX istasyon ve DXpedition istasyonu QSL Card göndermek için bedellerini paypal üzerinden tahsil ederler.

6) Hem yarışmalarda kullanmak üzere hem loglarınızı tutmak üzere bir log programı edinip, bilgisayarınıza kurun. Örn. N1MM Logger, AATest ve UR5EQF gibi. Bir çok log programı vardır, ben sadece en bilinen ve en çok kullanılanlarını yazdım. Bu programların kurulumu ve kullanımı hiç zor değildir ve bir çok eğitici anlatımlarını ve videolarını bulabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda burada başka makalelerde de paylaşmaya çalışacağım.

7) Aslında bir HF istasyona oturduktan sonra QSO yapmak en kolayı, en zoru konfirmasyon işini yapmak veya konfirmasyon gelmesini beklemek. Biraz daha hızlı olsun bu işleri online yapabilirmiyiz derseniz. Size tavsiyem eQSL, HRDLOG ve CLUBLOG ‘a da üye olun hazır başlamışken. Sonrasında tek tuşla loglarınızı bu sitelere yükleyebilirsiniz. Bir çok QSL ‘in hızlı bir şekilde buralardan geldiğini görebilirsiniz.

73 de TA2OTT
Kadir Tamer TANYAŞ