LotW ve eQSL’in Farkı Nedir?

LotW ve eQSL’in Farkı Nedir?

 

Bu makale TA5FA Mehmet Beye aittir. Öncelikle bu değerli yazısı ve zamanını ayırdığı için teşekkür ederiz.

eQSL İLE LoTW NİN FARKLARI NELERDİR?

Her ikisi de internet üzerinden QSL alıp verme sistemi olduğu halde, iki sistem arasında bariz farklılıklar vardır.

– eQSL de görsel anlamda bir QSL kartı vardır, siteye log yollayınca muhatabınız internet üzerinden otomatik olarak sizin görsel kartınızı alır. LoTW de ise hiç bir kart olayı yoktur.

– eQSL sistemine internet sayfası üzerinden log girme şansı vardır, LoTW de yoktur.

– eQSL de önceden girdiğiniz bir logu düzenleme ve değiştirme şansı vardır, LoTW de upload ettikten sonra bir daha loga dokunamazsınız. Yanlış olan bir logu düzeltmenin tek yolu, bir kez daha doğru olarak yazıp yeniden yollamaktır. Yanlış yollanan logunuz da doğru olanın yanında ömür boyu size bakaraktan duracaktır.

– eQSL de bir başkasına gelen QSL leri görme şansınız vardır. LoTW de ise kendinizden başka hiç kimsenin hiç bir logunu hiç bir şekilde göremezsiniz. Sadece bir amatörün en son ne zaman log yolladığını görebilirsiniz.

– eQSL sitesi kişisel bir sitedir. Oysa LoTW nin arkasında ARRL gibi dünyanın en saygın amatör cemiyetlerinden biri vardır. Üye olurken çok engel çıkardıkları için üye olanların bilgi ve tecrübe dereceleri daha yüksektir. Üye olanların kimlikleri ve lisansları görülmüştür, sahtecilik şansı çok azdır. Bu nedenlerle LoTW dünya çapında daha saygın bir sistemdir.

-eQSL sisteminde karşı taraf size eQSL yolladığı zaman, siz ona yanıt vermeseniz bile DX ülke kredisini alırsınız. Oysa LoTW sisteminde kredi almak için her iki tarafın da karşılıklı olarak log yollaması ve bu loğların birbiri ile uyumlu olması şarttır.