DARC'ın DCL'ine ÜYELİK ve ÖDÜLLER

Bu makale TA3EP Ahmet Mete Beye aittir. Öncelikle bu değerli yazısı ve zamanını ayırdığı için teşekkür ederiz.

Bu yazımda sizlere bir süredir verdiği ödülleri almakla meşgul olduğum Alman Radyo Amatörleri Klübü’nden (Deutsche Amateur-Radio-Club, yani kısaca bilinen adı ile DARC) ve onun vermekte olduğu ödüllerden bahsedeceğim. DARC ın verdiği ödülleri internet üzerinden almak için neler yapmak gerekir, o konuları anlatacağım. Her konuyu tam ve doğru olarak bilmek gibi bir iddiam yoktur. Her amatör gibi kendimce okuyor, araştırıyor, öğrendiklerimi uyguluyor ve sonra da sizlerle paylaşıyorum. Yanlışlarım ve eksiklerim olabilir, yanlış bildiğim konuların, doğrusunu bilen arkadaşlar bu başlığa yazarak katkıda bulunurlarsa sevinirim.

DARC 1950 yılında kuruldu. Almanya’da konuşlanmış, kar amacı gütmeyen milli bir dernektir. 2008 yılı rakamları itibarı ile 44 bin küsur üyesi olmuş ve bu rakam Almanya’nın lisanslı amatör sayısının %60 ına eşitmiş. Dolayısı ile Almanya’nın en büyük amatör cemiyetidir. Üyelerine sağladığı hizmetler arasında QSL büro hizmetleri vermek, CQ DL isimli aylık amatör dergisi çıkarmak, uluslarası amatör yarışmaları düzenleyip bu yarışmalara sponsor olmak ve çeşitli özendirici ödüller dağıtmak sayılabilir. DARC aynı zamanda Almanya’nın IARU nezdinde temsilciliğini yapan IARU üyesi bir dernektir. Web sayfası:

http://www.darc.de

DARC ın hizmetleri bu kadar değil, ama o konuya odaklanırsak asıl konumuzdan uzaklaşacağız. Bu nedenle sadede yani DCL ye gelelim.

DCL” nin açılımı “DARC Contest Logbook” tur, Türkçesi “DARC Yarışma Log Defteri” dir. DCL internet üzerinden çalışan bir sistemdir. Web adresi:

http://dcl.darc.de

DCL, 2002 yılında DARC tarafından ödül dağıtımı amacı ile kurulmuştur. O yıllardaki ilk yaptığı etkinlikler DARC yarışma bilgilerini teyit etmek ve WAE ( Worked All Europe ) Ödülü dağıtmaktır. Günümüzde DCL bir çok başka ödüller de vermektedir ki, zaten bu yazının sonlarında o ödüller ayrıca incelenecektir. Günümüzde DCL bu ödülleri vermek için DARC yarışmalarına gönderdiğiniz logları, CQWW ve CQWPX loglarını, ayrıyetten LoTW ve eQSL sistemini kullanmaktadır. DCL ye dünyanın her yerinden amatör lisans sahibi kişiler ücretsiz olarak üye olabilir. Dağıtılan bazı ödüller sadece Alman amatörlere özgüdür, bunun dışında diğer tüm ödülleri gerekli şartları yerine getiren herkes kazanabilir.

DARC ın verdiği ödüller ücretlidir. Her ödülü hak kazandığınızda sizden az miktar da olsa bir para talep edilecektir. PDF belgesi şeklinde ödüller için bu ücret genellikle 3 avro’durPaper ödül isterseniz 7 avroMetal Plaket isterseniz 25 avro ücreti vardır (Metal plaket seçeneği sadece honour roll gibi baba ödüllerde mevcuttur) Bu para paypal üzerinden ödenir ve ödülü almaya hak kazandığınız kesinleştiği zaman sizden istenir. Size email ile ödeme linki yollanır, o linke tıklayınca şifrelenmiş güvenli bağlantı üzerinden paypal sayfasına yönlendirilirsiniz ve gerekli miktarı ödersiniz. PDF ödül alacak iseniz, ödeme tamamlanınca hemen ödül ekranda link olarak belirir, o linke tıklar ve PDF belgenizi download edersiniz. Paper veya plaket ödül istemişseniz, parayı peşin olarak ödedikten sonra ödülünüz size normal posta yoluyla yollanır.

DCL YE ÜYE OLMAK

Yazının bu bölümünde DARC ın WIKI sayfaları üzerinde mevcut bulunan İngilizce DCL açıklama sayfası rehberimiz olacaktır. İşin aslında bu bölüm şu aşağıdaki sayfadan tercüme şeklinde olacaktır diyebiliriz:

http://www.amateurfunk-wiki.de/index.php/The_Introduction_into_DARC_Contest_Logbook

Öncelikle DCL nin sizin kimliğinizden emin olabilmesi için LoTW üyesi olmanız gerekmektedir. DCL ile LoTW nin sıkı bağlantıları vardır. DCL, QSO teyitlerinizi LoTW den direkt olarak tek tuşla alma özelliğine sahiptir. 

Üye olmak için öncelikle DCL sayfasına gidiyoruz.

http://dcl.darc.de

Sonra o sayfanın sağ üst köşesinde görülmekte olan İngiliz bayrağına tıklıyoruz. Sonra sol alt tarafta ok işaretinin ucundaki “New Registration” (Yeni Kayıt) yazan yere tıklıyoruz.Açılan sayfaya üyelik bilgilerimizi gireceğiz.

Callsign yazan yere çağrı işaretimizi,
Email yazan yere güncel emailimizi,
LOTW-Passwort yazan yere de LoTW şifremizi giriyoruz.
“Check identity with a valid LOTW account” yazan yerdeki kutucuk da işaretli olmalı.

Sonra “apply for access” yazan düğmeye tıklıyoruz.

Bir süre sonra (ki bu süre bende 3-4 dakika idi) verdiğiniz mail adresine şuna benzer bir email geliyor:

***
Dear Fellow Contester,
We cordially welcome you to DCL.
Please take into account that the system is still under construction.
Nevertheless you can already apply for some awards, for instance the WAE Award.
We do appreciate comments and suggestions sent direct to dcl@dxhf.darc.de  
Have a lot of fun with testing. Please note that there is still some German language in DCL, 
as the work to provide instructions in English  is ongoing.
Please go to http://www.darc.de/referate/dx 
Your account: (your callsign)
Your password:    12345 
E-mail address: (VERY IMPORTANT SO AWARD MANAGER CAN CONTACT YOU)  
QSOs in DCL:    1149
Please update your profile, esp. the e-mail.
73 and cuagn
The  DARC Committee DX and HF-Contesting
dcl@dxhf.darc.de)
***

Bu mailde kısaca DCL sayfasına yaptığınız müracaatın kabul edildiği ve üye olduğunuz yazılı. Kullanıcı adınız amatör çağrı işaretinizdir, şifreniz ise “Your Password” yazan kısımdaki rakamlardır. Artık hemen DCL sayfasına gidip yine İngiliz bayrağına tıklayarak sağ üst köşedeki kutucuklara çağrı işaretimizi ve şifremizi yazarak “login” tuşuna tıklıyoruz ve DCL sayfasına üye olarak giriş yapıyoruz.

İlk işimiz sol taraftaki menüde “My DCL” ye tıklayarak kişisel bilgilerimizi güncellemektir.


LOTW DEKİ QSO KAYITLARIMIZI DCL YE ÇEKMEK


Birlikte LoTW den QSO bilgilerimizi çekelim ve LoTW ye ekleyelim.

Bu amaçla sol taraftaki menüden “LOTW-Import” tuşuna tıklıyoruz, açılan sayfada aşağıdaki resimde görülen işlemleri yapıyoruz. DCL bizim LOTW deki tüm kayıtlarımızı çekiyor. Çekme süresi değişkenmiş, 10 saniyede biten de olurmuş, 25 dakika süren de olurmuş. Benim işlem 1 dakika bile sürmemişti. Bu işlemi belli aralıklarla tekrarlıyoruz ki, DCL bizim LOTW üzerindeki güncel bilgilerimizi de alabilsin.DARC ÖDÜLLERİ VE DCL ÜZERİNDEN ÖDÜL ALMAK İŞLEMLERİ

Tabii ki bunca zahmete girip elalemin sitesine boşuna üye olmadık, amacımız ödül almaktır. Şimdi ödüllere online olarak nasıl müracaat edileceğine bakalım. Öncelikle sol tarafta bulunan menüden alacağımız ödülü seçiyoruz. An itibarı ile “Jubiläumsdiplom 2015” ödülünü almaya hak kazanan bir kaç arkadaşımız mevcuttur, bu nedenle Jubiläumsdiplom 2015 ödülü üzerinden anlatmaya devam edelim. Yine sayfamızın üst kısmında bulunan Union Jack üzerine tıklıyoruz. (Union Jack, İngiltere daha doğrusu Birleşik Krallık bayrağının adıdır.) Sayfanın sol tarafında “Jubiläum 2015” yazan linke tıklıyoruz. Ödülle ilgili sayfamız ekranda belirecektir. Sayfada ödülümüzün bir minik resmi ve İngilizce olarak ödül alma koşulları yazmaktadır. Bir de “My Points” diye bir düğme vardır ki, bu düğmeye tıklayınca sizin bu ödülle ilgili çalışmalarınız listelenmekte, ödülü almaya hak kazanıp kazanmadığınız bilgisayar tarafından hesaplanıp sunulmaktadır.Açılan sayfada ödül almak yolunda ne kadar mesafe katettiğimizi görebiliriz. Maalesef DCL sistemi size “ödülü almaya hak kazandınız gelin alın” diye net bir cevap vermez. Kaç QSO nuz olduğunu, kaç puan topladığınızı yazar. Ödülü almaya hak kazanıp kazanmadığınızı hesaplamak size düşmektedir. Bu ödül için sadece 3 QSO gerektiğinden, takip etmek kolaydır. 3 adet QSO nuz benim sayfamda olduğu gibi gözüküyor ise, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.Şimdi bu sarı renkli kısımda her 3 QSO nuz da okeylenmiş olarak gözükecek.

Artık sayfanın üst kısmına çıkabiliriz. “Version” bölümünden “pdf 3 Euro” yu seçiyoruz. Daha sonra da “submit application” linkine tıklayarak başvuruda bulunuyoruz. 

Bu aşamada DARC görevlisi ödül manageri amatör kardeşin size email ile dönüp müjde vermesini bekleyeceksiniz.

Parayı başvururken hemen yatırmıyoruz. Gelen müjdeli haberli emailde sizi paypal ödemesine yönlendiren link çıkacak. O linke tıklayarak gereken işlemleri tamamlayıp 3 avroyu DARC a gönderiyoruz. 

Para DCL ye gider gitmez PDF ödülümüzü download edebileceğiniz link gözüküyor. O linke tıklayarak ödülümüzü bilgisayarımıza indiriyoruz.

73 de TA2OTT