CQ WPX AWARD Nedir?

CQ WPX AWARD Nedir?

Bu makale TA3EP Ahmet Mete Beye aittir. Öncelikle bu değerli yazısı ve zamanını ayırdığı için teşekkür ederiz.

CQ Dergisi dünyanın çeşitli yörelerinde bulunan minimum 300 farklı prefix’e sahip amatörle QSO yapan ve bunu LoTW sistemi üzerinden ispatlayan amatörlere WPX AWARD veriyor.

Buradaki anlatımımız tamamen LoTW üzerinden QSO teyidi&konfirmesi üzerine dayalıdır bakınız ; https://sites.google.com/site/cqwpxawards/

Bu ödülü almak için gereken şartlar: (anlatım sadece LoTW sistemini kullanarak nasıl alınır’ı içerir)
1-LoTW sistemine üye olmak. 
2-300 adet farklı prefix taşıyan istasyonla QSO yapmak ve bunların LoTW üzerinden teyitini almış olmak. (300 Prefix’den fazla kademeleride vardır onları ilerki mesajlarımızda yazacağız)
3-LoTW sayfası üzerinden usülüne uygun olarak bu ödülü almaya müracaat etmek.
4-Önce LoTW ye sonra da CQ Dergisi ödül managerine(Sorumlusu) dolar bazında para yollamak.

Yukarıdaki şartları gerçekleştirdiğinizde CQ Dergisi ödül manageri hemen e-mail yolu ile PDF formatında ödül belgenizi yolluyor. Ayrıca bir de adresinize normal postayla hardcopy ödül kağıdı da yollanıyor.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim husus şudur: 

Bu ödül LoTW sisteminin (ve tabii ki ARRL cemiyetinin) bizzat verdiği bir ödül değildir. LoTW sistemi sizin QSO yaptığınızı ispatlamanıza yardımcı olmakta, siz müracaat yapınca da Lotw sistemi sadece 

“Evet bu amatör kişi bu QSO ları yaptı, ben şahidim”   diyerek sizin müracaatı CQ dergisine yollamaktadır. 

LoTW sistemi, bu şahitliğin bedeli olarak sizden QSO başına 12 cent ücret almaktadır. 

Cent ABD kuruşudur, bir dolar 100 cent eder. Yani 12 cent=0,12 dolar

300 QSO nun LoTW tarafındaki ödül ücreti:  300 x 0.12 = 36 dolar eder.

Eğer daha fazla QSO ile başvuracaksanız, bu ücret artacaktır. Ama öyle bir işleme gerek yoktur. Müracaat esnasında LoTW sayfası üzerinden hangi QSO larınızı ödül programına dahil edeceğiniz size sorulmakta ve QSO ları tek tek işaretleyerek seçmenize imkan verilmektedir. Sizin 300 tane seçmeniz ve 300 QSO parası ödemeniz bu ödülü almanıza yeterli olacaktır.

ÖDÜL ALMAK İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER:

 Önce LoTW sayfamıza gideriz. Tepeden “Awards” a tıklarız. Daha sonra sol aşağılarda yer alan “Select CQ WPX Award Account” tuşuna tıklarız.WPX bilgilerimiz çıkınca sol tarafta application” tuşuna tıklarız.

Artık ödül almak için yapmış olduğumuz müracaatın LoTW tarafındaki işlemler bitmiştir. Şimdi yeni bir kişi devreye giriyor: CQ dergisinin ödül manageri Steve Bolia N8BJQ dan bize bir mail geliyor. Kısaca LoTW üzerinden yaptığımız CQ WPX ödül müracaatının kendilerine ulaştığını söylüyor. LoTW sisteminin bu ödülü vermediğini, kendilerinin verdiğini ve eğer ödülü almak istiyorsak CQ dergisine de ayrıca para göndermemiz gerektiğini söylüyor. Steve mektubunda parayı çek olarak qrz.com daki adresine posta ile yollayabileceğimizi veya kendi email adresine paypal ile yollayabileceğimizi yazıyor.

Gelen emailin ekinde faturamız çıkmış, tek branşta tek ödül için 12 USD ödemek gerekiyor.

Ben paypal üyesi olduğum için ve işlem hemen beklemeden tamamlanacağı için paypal yolu ile ödemeyi seçtim ve Steve’in bana vermiş olduğu email adresine paypal üzerinden 12 USD yolladım.

Not: Paypal sisteminin özelliği gereği, bir kişiye paypale kayıtlı olduğu email adresini kullanarak nakit para yollayabilirsiniz. Bu para kişinin hesabına geçer ve o da isterse nakite çevirir cebe atar, isterse de paypal üzerinden ödeme yapmakta kullanabilir.

Paypal üzerinden bir kişinin emailine nasıl nakit para yollandığını anlatmayacağım. Çünkü “paypal.com.tr” sayfası Türkçedir ve her amatör arkadaş bu konuyu Türkçe izahatleri takip ederek kendi kendine çözebilir. 

Steve hızla emaille dönüş yapıyor ve email ekinde benim ödülün PDF kopyasını yolluyor.